Prowadzenie księgowości w firmie.

Zakładając działalność gospodarczą, każdy z nas zastanawia się jak dobrze prowadzić księgowość. Na pewno szybko zorientujecie się Państwo, że możliwości mamy wiele. Najważniejsze, by wiedzieć, kiedy zdecydować się na samodzielne rozliczanie przychodów i kosztów, a kiedy warto zatrudnić księgową.

W małej firmy dopiero startującej na rynku, samodzielne prowadzenie księgowości będzie dobrym rozwiązaniem. Na tym etapie firma dopiero się rozkręca, więc spraw związanych z rachunkowością nie jest wiele. Zwykle są to głównie podstawowe, niebudzące wątpliwości w zakresie prawa i obliczeń, które wykonać może każdy. Prowadzenie księgowości na własną rękę ma jednak swoje wady nawet w tym przypadku. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością. Musimy pamiętać o możliwości popełniania błędów. Przy bardziej skomplikowanych obliczeniach księgowanie na własną rękę zajmuje dużo czasu, który można by spożytkować na coś innego. Metoda ta zatem jest odpowiednia jedynie dla rozpoczynających drogę biznesową i tych, który o rachunkowości wiedzą wystarczająco dużo, by czuć się w tym pewnie.

Możliwa jest również księgowość internetowa. Nowoczesnym rozwiązaniem prowadzenie rachunkowości online. Serwisy internetowe oferują dostęp do programu umożliwiającego prowadzenie ewidencji faktur i rachunków. Dokumenty oryginalne przesyłane są wówczas kurierem raz w miesiącu. Zaletą takiego rozwiązania jest stanowczo niski koszt natomiast wadą brak kontaktu osobistego z księgowym. Możemy jedynie kontaktować się z supportem online.

Biuro rachunkowe wydaje się jednak najlepszym rozwiązaniem. Zaletą jest oczywiście kompleksowa obsługa. Księgowy zajmuje się wszystkimi rozliczeniami, przypomina również o terminach płatności i upływających terminach. W tym przypadku możemy być pewni, że nasze finanse prowadzone są z dużą dokładnością i precyzją. Biura rachunkowe ubezpieczone są w zakresie OC od popełnionych błędów, które skutkują karami finansowymi, można wówczas dochodzić odszkodowania.

Wybierając metodę prowadzenia księgowości, powinniśmy dokładnie zastanowić się jaki zakres pracy chcemy wykonywać. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy czas poświęcony na wykonywanie księgowości na własną rękę nie lepiej poświęcić na coś innego. Jeżeli tak-zatrudnienie biura rachunkowego i stu procentowo pełna księgowość będzie dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *