Czujniki pojemnościowe w automatyce przemysłowej

Czujniki pojemnościowe to ulepszona wersja czujników indukcyjnych. Czujniki te pozwalają na lokalizację obiektów bez ich dotykania. Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak produkcja, montaż czy pakowanie.

 

Czujniki pojemnościowe pozwalają na lokalizację różnych materiałów takich jak:

  • drewno,
  • szkło,
  • ciecz,
  • metal.

Należy być ostrożnym w kwestii tworzyw sztucznych, gdyż nie wszystkie czujniki są w stanie określić położenie elementów z tworzyw sztucznych. Przy zakupie czujnika warto wziąć ze sobą element, który chcemy lokalizować i dokonać próby przed zakupem. Czujniki pojemnościowe mają regulowaną czułość. Pozwala to na dokładne określenie odległości w jakiej musi znaleźć się obiekt, aby został rozpoznany. Ta cecha jest szczególnie ważna, jeżeli chcemy sprawdzać czy pojemnik posiada jakaś zawartość. W takiej sytuacji można znieczulić czujnik na obecność pojemnika i sprawić aby reagował jedynie na wypełniający go materiał.

Czujniki pojemnościowe wysyłają zerojedynkowe sygnały informujące o obecności obiektu w zadanej odległości. Jeśli chcemy aby jakieś urządzenie wykonało pracę po otrzymaniu sygnału to bezwzględnie musimy zastosować przekaźnik, tak aby zbyt duży prąd nie uszkodził czujnika.

Pojemnościowe urządzenia pomiarowe mają najczęściej kształt cylindryczny o różnej średnicy. Wraz ze wzrostem średnicy rośnie także zasięg czujnika. Pozwala to na dobranie odpowiedniego czujnika do potrzeb danego elementu. Czujniki pojemnościowe są bardzo uniwersalne, dzięki temu zyskały dużą popularność w automatyce. Stosowane są szeroko w przemyśle spożywczym, kontrolują napełnienie pojemników żywnością lub napojami. W produkcji przemysłowej są ważnymi elementami robotów wykonujących powtarzalnie te same czynności.

Przy zakupie czujników pojemnościowych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i powtarzalność pomiarów, gdyż niskiej jakości czujniki mogą powodować rozbieżności w pomiarach, co owocuje niepoprawnym działaniem całego układu wyposażonego w czujnik zbliżeniowy.

Czujniki pojemnościowe mogą być używane do kontroli drgań. Zamocowane do urządzenia, które drga podczas pracy, odcina zasilanie jeśli element określający poziom drgań jako zbyt wysoki, zbliży się do czujnika na tyle, że wyśle on sygnał do jednostki sterującej. Czujniki pojemnościowe mogą być wykorzystywane także do sprawdzania obecności nakrętki, która w razie odkręcenia może doprowadzić do uszkodzenia maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *