Folia dachowa pomaga chronić ocieplenie przed wilgocią

Technologia krycia dachu zmienia się wraz z postępem w budownictwie. Każdy dach składa się aktualnie z kilku elementów.

  • Więźba dachowa

Najczęściej wykonana z grubego drewna. To stabilna konstrukcja przenosząca ciężar całego dachu na ściany nośne budynków. Więźba dachowa składa się z różnych elementów. Płotwie dachowe to belki leżące płasko na ścianach nośnych. Są to najgrubsze elementy konstrukcji więźby dachowej. Najczęściej są przykręcone grubymi śrubami do muru. Na płotwiach wspierają się krokwie. Zazwyczaj o wymiarach 15x7cm w przekroju, ustalają one kąt nachylenia dachu oraz przenoszą ciężar pokrycia. Jest to bardzo ważny element konstrukcyjny, który zapewnia podparcie dla pokrycia dachowego. Krokwie w szczycie dachu spięte są ze sobą jętkami. Deski te łączą dwie przeciwległe strony dachu. Zapewniają stabilność konstrukcji i nie pozwalają na przemieszczanie się krokwi. Pokrycie dachowe zamontowane jest na łatach jednak pod nimi znajduje się jeszcze jeden bardzo ważny element. Są to kontrłaty, które dociskają folię dachową do krokwi i tworzą dystans pomiędzy pokryciem zewnętrznym a folią. Dzięki temu uzyskujemy przerwę wentylacyjną od wewnątrz. W zależności od rodzaju pokrycia dachu stosuje się różne odstępy między łatami, które przybijane są prostopadle do krokwi usztywniając całą konstrukcję.

Dach zazwyczaj jest ocieplony wełną, która nie może mieć kontaktu z wilgocią. W przeciwnym razie utraci ona swoje właściwości izolacyjne i może dość do pleśnienia. Folia dachowa pozwala uniknąć zawilgocenia wełny od wody skraplającej się po wewnętrznej stronie blachy, lub obecnej w wyniku przecieku.

Konstrukcja folii pozwala również na oddychanie ocieplenia, nie przepuszcza ona wilgoci jednak pozwala oddychać warstwie docieplającej, co korzystnie wpływa na jej właściwości i wydłuża żywotność.

  • Elewacja drewniana

Folia dachowa znajduje zastosowanie nie tylko na dachach. Warto wspomnieć także o możliwości użycia folii dachowej w przypadku budowy domu z elewacją drewnianą. Konstrukcja taka pozwala na regulację wilgotności wewnątrz budynku dzięki przepuszczalności folii dachowej. Folia stosowana jest w przypadku dociepleń wełną mineralną lub skalną, która pokryta jest deskami szalunkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *