Jak osiągnąć sukces w biznesie?

Z pewnością każdy, chociaż raz w życiu zastanawiał się jak osiągnąć sukces w biznesie. By osiągnąć ten cel, od wczesnych lat naszego życia jesteśmy skazani na podejmowanie wielu decyzji, na które nie jesteśmy gotowi. Stanowczo za wcześnie wybieramy swoją drogę edukacyjną, w efekcie czego wybór studiów nie jest do końca przemyślany i skutkuje nietrafną decyzją. Uważam, że wszystko schowane jest głęboko w naszej głowie. W życiu człowieka przychodzi moment, kiedy zdaje sobie sprawę, co pragnie robić i co przynosi mu satysfakcję. Należy to wykorzystać i dążyć do spełnienia zawodowego. Kierując się tą ścieżką, bez wątpienia będziemy szczęśliwsi zawodowo, co jednocześnie przełoży się na życie prywatne.

Drzwi do sukcesu stoją otworem dla każdego z nas. Wszystko zależy od naszego podejścia, od kroków jakie podejmiemy, by sukces nie był jedynie naszym wyobrażeniem. By stał się rzeczywistością. Głównym błędem, jest skupianie się na wielu sprawach, chcąc na siłę zrealizować cel szybko. Skupiając się na wielu sprawach, musimy pamiętać, że żadna z tych spraw nie jest realizowana precyzyjnie. Wiele rzeczy pomijamy, zapominamy o nich, wskutek czego znajdujemy się w punkcie wyjścia. By osiągnąć sukces, należy trzymać się jednej rzeczy, skupiając się tylko na niej. Pierwszym punktem jest sporządzenie sobie listy i wybranie z niej głównego celu, wszystkie inne w tym momencie stają się nieważne. To punkt pierwszy i najważniejszy, co wcale nie oznacza, że na tym nasz udział się kończy. Ponadprzeciętne rezultaty zależą od tego, jak dobrze potrafimy ukierunkować swoje działania.

W moim artykule nie mogę pominąć teorii obrazującej „EFEKT DOMINA”. Polega ona na tym, że jedna trafnie podjęta decyzja może odmienić całe nasze życie. Dokładnie tak dzieje się przypadku postawionej konstrukcji składającej się z kostek domina. Chyba każdy zna taką zabawę, kiedy po ułożeniu konstrukcji popychamy jedną kostkę, co daje bardzo ciekawe widowisko, przewracających się po kolei kolejnych kostek. W całej teorii chodzi o to, by uzmysłowić nam, że jedna kostka (w naszym przypadku jedna decyzja), wywołuję lawinę. Może zdarzyć się tak, że po podjęciu jednej decyzji, która wywoła szereg korzystnych dla nas zdarzeń, każde z tych zdarzeń będzie przynosiło coraz to większy sukces. Teorię tą ciekawie opisano w książce „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”, której autorami są Gary Keller oraz Jay Papson.

Wszystko, co napisałam, pozornie wydaje się proste. Wybieramy sobie określony cel i tego się trzymamy – nic trudnego. By jednak nieświadomie, nie zejść z obranej ścieżki i nie wplątać się w niepotrzebne działania musimy zdyscyplinować się i wypracować nawyki, które nam to ułatwią. Większość osób po przeczytaniu tego zdania poczuje niezadowolenie. Nic dziwnego, słowa dyscyplina i nawyk, budzą w nas nieprzyjemne skojarzenia. Czujemy się przytłoczeni i poddani zasadom, których musimy się trzymać. Z własnego doświadczenia wiem, że przyzwyczajenie się do czegoś i wykonywanie tego automatycznie to kwestia czasu. Sprawia to problemy jedynie na początku. Z upływem czasu codzienne działania przychodzą nam coraz łatwiej, sprawiając coraz mniej trudności. W tej kwestii nie możemy mówić o zdyscyplinowaniu się przez jeden czy dwa dni. Prawdopodobnie nawet miesiąc nie będzie wystarczającym czasem, by dyscyplinę tą w sobie wypracować, musimy być konsekwentni w swoich działaniach.

Bardzo groźnym wrogiem w dążeniu do osiągnięcia obranego przez siebie celu jest odkładanie czegoś na później. Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy mówimy sobie „zrobię to jutro”. Takie zachowanie nie jest odpowiednie, skutkuje tym, że nasze obowiązki namnażają się i kumulują w jednym dniu, którym nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego dobrze. Rozwiązaniem na to jest rozpisanie sobie grafiku, ustalenie godzin naszych działań, tak by nam odpowiadały. W ten sposób, zagospodarujemy sobie czas wolny, w którym będziemy mogli odpocząć i nabrać sił.

Ważne wnioski:

  • Obierz jeden cel i dąż do niego.
  • Skup się na jednej rzeczy.
  • Bądź konsekwentny i nie zniechęcaj się.
  • Dąż do wypracowania w sobie nawyków które dają efekty.
  • Dobrze zagospodaruj swój czas.
  • Znajdź chwilę dla siebie. Odpocznij i nabierz sił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *