Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Podczas szukania pracy najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Pierwsze wrażenie to sprawa niezwykle istotna. W artykule postaram się objaśnić Państwu co robić, by wypaść jak najlepiej.

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap w walce o upragnioną posadę. Nawet najmniejszy szczegół może mieć ogromne znaczenie. Największą przeszkodą jest strach. Osoby mające problem ze stresem dokładnie wiedzą, o czym mówię. Stres pojawia się zawsze i jest normalnym odczuciem. Ważne, by w tym dniu umieć go opanować. Najczęściej problem ten spowodowany jest brakiem pewności siebie. Stawia to w naszym umyśle barierę, która niejednokrotnie jest trudna do przekroczenia. Na rozmowie kwalifikacyjnej bądźmy sobą, zachowujmy się naturalnie i nie pozwólmy, by cokolwiek rozproszyło nas i wyprowadziło z równowagi. Umysł człowieka to skomplikowany mechanizm, ważne by umieć zapanować nad zbędnymi emocjami.

Nie odkładajmy wszystkiego na ostatnią chwilę. Na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej nie wystarczy jeden wieczór. Starajmy się, by okres przygotowań trwał nieco dłużej. Działania takie, pozwolą na obmyślenie planu swoich zachowań, odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić i zebranie potrzebnych dokumentów. Przygotujmy wszystko, co przemówi na naszą korzyść. W CV uwzględnijmy każdy szczegół. Napiszmy o wykonanych kursach, doświadczeniu, jakie posiadamy, umiejętnościach i osiągnięciach. Często osoby ubiegające się o pracę pomijają szczegóły, które mogą mieć kolosalne znaczenie.

Ważny jest wieczór przed tym ważnym dniem. Starajmy się zrelaksować. Zająć się czymś, co nas odpręża i sprawia, że czujemy się lepiej. Pod żadnym pozorem nie myślmy, że coś może pójść źle. Wiara w siebie i odpowiednie ukierunkowanie naszych myśli może zdziałać cuda. Sprawdźmy, czy wszystko mamy odpowiednio przygotowane. Spakujmy dokumenty, weźmy gorącą kąpiel i połóżmy się spać.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną ?

Dla niektórych kwestia ubioru wydaje się mało ważna. Nic bardziej mylnego. Ubiór powinien być skromny. W przypadku kobiet najodpowiedniejsza będzie średniej długości spódnica, koszula, oraz buty na niewysokim obcasie. Najlepiej upiąć włosy w kok i nie wykonywać mocnego makijażu. Mężczyźni najodpowiedniej prezentują się w eleganckich spodnich i odpowiednio dobranej koszuli. Można założyć krawat. Starajmy się swoim ubiorem dać efekt osoby poważnej i ułożonej.

Jak się zachowywać?

Rozmawiając z potencjalnym pracodawcom, zachowajmy spokój. Starajmy się opanować zbędne emocje. Nie wykonujmy nerwowych ruchów. Spróbujmy wyczytać z zachowania osoby, z którą rozmawiamy, co robi na niej dobre wrażenie. Nie bójmy się wyrażać swojego zdania. Kiedy zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie swoich umiejętności, postępujmy pewnie, ale rozważnie. Przedstawmy swoje umiejętności, wybierając rozwiązania nietypowe. Wszystkie działania opierajmy na wiedzy i uzasadnionym postępowaniu. Pod żadnym pozorem nie schodźmy z obranej ścieżki. Rezygnacja z obranej metody może być sygnałem braku pewności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *