Jak założyć sklep internetowy?

W obecnym czasie, gdzie technologia Internetu nabiera dużego tempa popularne stają się sklepy internetowe. Planując własny biznes w sieci ważne jest, by wiedzieć o jego wadach i zaletach. Założenie sklepu w sieci nie jest łatwym zadaniem. Zakładając taką działalność trzeba przestrzegać kilku zasad. Pomogą one szybciej zapoznać się z tą działalnością.

Poznając zalety i wady sklepu w sieci dowiemy się czy jest to opłacalny biznes? Czy warto poświęcić na to czas oraz jakie można mieć z tego korzyści? Na początek zalety.

 • Bardzo szeroki wybór produktów – obecnie Internet oferuje wszystko. Od branży spożywczej, przez ubrania aż do budownictwa. Nie ma produktów, których nie można kupić w sieci. To duża zaleta dla każdego klienta. W tradycyjnych sklepach brakuje towaru – w sieci go znajdziemy.
 • Oszczędność czasu – to główna zaleta zakupów w sieci, którą wykorzystuje większość klientów. Czasu nie można kupić, ale zaoszczędzić robiąc wartościowe zakupy w sieci bez wychodzenia z domu.
 • Zakupy 24h na dobę – tradycyjne sklepy mają ograniczenia czasowe ich otwarcia. W sklepach internetowych kupujemy, kiedy chcemy.
 • Atrakcyjne ceny – często ten sam towar jest tańszy w sprzedaży internetowej niż w marketach w naszym mieście. W sklepach sieciowych jest możliwości selekcji produktów według kryterium, ceny i wyboru najlepszej opcji.
 • Dostawa do domu – każde zakupy ze sklepów internetowych zostaną dostarczone do domu bez zaangażowania klienta. Nie ma problemów z przenoszeniem ciężkich toreb oraz z wygospodarowaniem na nie miejsca w samochodzie.

Wady zakupów w sieci przedstawiają się następująco.

 • Brak kontaktu fizycznego z produktem i sprzedawcą – jest to czynnik bardzo ważny dla wielu klientów. Nigdy nie ma pewności czy produkt odpowiada naszym wymaganiom, kto go nam oferuje. Łatwo można trafić na oszustów internetowych.
 • Transakcje bezgotówkowe – większość sprzedawców oferuje przelewy pieniężne za dokonania zakupu, nie każdy ma możliwość wykonania przelewu lub nie ufa takiej formie transakcji.
 • Koszty dostawy – to największa wada zakupów internetowych. Często przekraczają wartość produktu, dlatego warto szukać ofert z darmową dostawą.

Analizując zalety oraz wady sklepów sieciowych zastanawiamy się nad sensem tego rodzaju biznesu. Nic nie jest idealne i proste. Założenie sklepu internetowego wiąże się z wieloma progami, które trzeba pokonać. A oto propozycja planu, którego zadaniem jest przejście przez te wszystkie progi.

Pomysł na sklep internetowy – ten etap jest kluczowy. Dobry pomysł przyczyni się do sukcesu lub porażki naszego sklepu. Sprawdzenie konkurencji z wybranej branży, możliwości dostawy produktów, jego przechowywanie to kwestie, które muszą być wiadome na tym etapie.

 1. Strategia – odpowiednio dobrana da wiele możliwości. Na początek należy zaplanować grupy docelowe klientów, wybrać rynki działania oraz szukać nowych możliwości rozwoju i docierania do celu. Następnie trzeba ocenić swoje możliwości dla konkretnego przedziału czasowego, szukać reklamy i promocji. Takie czynniki pomogą osiągnąć sukces. Rynek się zmienia, więc nasza strategia także musi być modyfikowana do jego potrzeb.
 2. Nazwa sklepu i domeny internetowej – klient musi pamiętać gdzie zrobił satysfakcjonujący zakup. Nazwa sklepu musi być prosta i łatwa do zapamiętania. Tak samo domena sklepu. Poszukanie nazwy to jedno, a znalezienie wolnej domeny to drugie. Nie zawsze jest to możliwe. Dostępność domen można skutecznie sprawdzić w serwisach internetowych przeznaczonych do tego celu.
 3. Kwestie prawne – założenie sklepu internetowego wiąże się z wypełnieniem wielu dokumentów oraz założeniem działalności gospodarczej. Na tym etapie czekają nas odwiedziny w Urzędzie Miasta, gdzie rozpocznie się przygoda z formalnościami prawnymi. Można także to zrobić przez Internet poprzez dedykowany portal.
 4. Oprogramowanie sklepu – nasz sklep musi działać bezbłędnie. Do jego obsługi potrzebne są oprogramowania. Istnieją wersje darmowe. Najlepiej skorzystać z ofert firm świadczących tego typu usługi. Dobór programu musi uwzględniać wszystkie stawiane wymagania. Dostosowanie go do potrzeb własnych i klientów upraszcza korzystanie z całego serwisu.
 5. Działanie – po przejściu wyżej wymienionych kroków możemy działać na rynku z własnym sklepem internetowym. Ważne jest, by stawiać, na jakość, rzetelność i uczciwość. Od tego i własnej kreatywności zależy sukces, który jest zamierzonym priorytetem.

Powyżej zostały przedstawione kroki, jakie należy przejść zakładając sklep internetowy. Nie jest to proste. Dobry sklep to taki, który osiąga dla nas zyski, a klient wraca do niego po kolejne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *