Jak założyć własny biznes?

Otworzenie własnego biznesu nie jest łatwym zadaniem. Pierwszym pytaniem, jakie wówczas się pojawia to: „OD CZEGO ZACZĄĆ?”. W artykule postaram się podpowiedzieć Państwu, co należy zrobić, by wszystko poszło dobrze.

Najważniejszym aspektem jest to, by mieć pomysł na biznes. Nie chodzi tutaj o projekty, opisy czy inne, a o nasze możliwości. Myśląc o założeniu własnego biznesu, powinniśmy spokojnie zastanowić się, w czym jesteśmy dobrzy. Sporządzenie biznesplanu ma ogromne znaczenie. To w nim zawrzemy wszystkie plany i oczekiwania zakładanej firmy. Kiedy już podejmiemy decyzję możemy przejść do konkretów. Kolejnym krokiem będą sprawy organizacyjne. Określamy czy prowadząc biznes będziemy korzystać z usług innych firm, które załatwią np. sprawy urzędowe i rozliczeniowe.

By nasza działalność mogła funkcjonować należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku jednoosobowej działalności polega to na złożeniu wniosku. Można to zrobić drogą online bądź osobiście w Urzędzie Miasta lub Gminy. Rejestracja jest bezpłatna.

Każdego z nas na myśl o urzędowych sprawach przechodzi gęsia skórka. Bycie płatnikiem VAT w przypadku firmy przynosi wiele korzyści finansowych. By nim zostać, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Jest to operacja płatna, koszt wynosi 170 zł. Opłatę taką wpłaca się na konto gminy lub miasta w zależności, gdzie został złożony wniosek o rejestrację firmy.

Z prowadzeniem firmy wiąże się wiele niekoniecznych, ale pomocnych spraw organizacyjnych. Jedną będzie założenie konta firmowego w banku. Pozwoli to na szybsze przeprowadzanie transakcji. Założenie konta to zaledwie kilka minut. Drugą sprawą jest posiadanie własnej pieczątki firmowej. Pieczątka jest rozwiązaniem na poczcie, kiedy wysyłamy listy polecone. Przybijając pieczątkę, zaoszczędzimy czas na wypisywaniu danych. Koszt wyrobienia takiej pieczątki nie jest duży. Jest to kwestia ok. 100zł.

Kiedy sprawy urzędowe mamy za sobą, nadchodzi czas na urządzanie biura. Musimy zastanowić się czego będziemy potrzebować. Urządzenia biurowe są niezbędne. Za pomocą przydatnych urządzeń elektronicznych w prosty sposób będziemy komunikować się z klientami. Biuro musi zostać zaaranżowane zgodnie z upodobaniami zakładającej firmę osoby. Jest to ważne, by w miejscu tym czuć się dobrze. Na ścianach biura umieszczajmy dyplomy. Będą potwierdzeniem posiadanych umiejętności.

Ważna jest strona internetowa. Założenie witryny, zwiększa zainteresowanie firmą. Zaprojektowanie strony zlećmy dobrym fachowcom. Strona internetowa powinna przyciągać wzrok klientów. Dodatkowo musi ona być mało skomplikowana, by każdy mógł sobie poradzić ze znalezieniem informacji. Na stronie zamieśćmy informacje kontaktowe, dokładną lokalizację oraz ofertę firmy.

Wśród spraw organizacyjnych, duże znaczenie w przypadku założenia biznesu, będzie miało nasze nastawienie. Musimy być zdeterminowani i uparci w dążeniu do celu. Pamiętajmy, że nie od razu nasza firma będzie orłem na rynku. By osiągnąć sukces, potrzebne są lata solidnej i wytrwałej pracy. Na naszej drodze pojawić może się wiele przeszkód. Każdą z nich należy pokonywać z podniesioną głową i nie tracić pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *