Jak zapewnić bezpieczeństwo w biznesie

W Kodeksie Pracy znajdziemy informację na temat podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracowników firmy. Jednym z najważniejszych punktów regulaminu jest zapewnienie bezpiecznych i wygodnych warunków przy odpowiednim wykorzystaniu nauki i techniki dzisiejszych czasów. Bezpieczeństwo w biznesie może dużo zdziałać. Zagwarantowanie zabezpieczeń takich jak np. systemy kontroli dostępu, z pewnością będzie skutkować lepszymi wynikami firmy. Jak spełnić te warunki ? O tym przeczytamy w dalszej części artykułu.

Systemy kontroli dostępu.

Doskonale wiemy, że bezpieczeństwo firmy to nie tylko ochrona spełniająca swoją wartę na bramkach. Tutaj w grę wchodzą również systemy kontroli dostępu. Systemy zabezpieczeń wykorzystują wzajemnie powiązane ze sobą urządzenia elektryczne i mechaniczne, co zapewni ograniczenie dostępu do wybranych sfer oraz pomieszczeń. Dzięki rejestracji zdarzeń, w danym miejscu, jesteśmy w stanie określić, kto jest odpowiedzialny za konkretną czynność oraz pozyskiwać dane na temat osób przebywających w tym czasie na terenie danego obiektu. Administrator objętego kontrolą miejsca ma możliwość konfiguracji systemu kontroli dostępu. W danej chwili możliwa jest zmiana zakresu upoważnionych do dostępu osób w danych sferach. Dzięki temu również pracodawca może zapewnić pracownikom odpowiedni harmonogram zajęć. Systemy kontroli dostępu powodują, iż dane osoby mają dostęp do objętego ochroną pomieszczenia w określonych godzinach i dniach.

Najbardziej powszechne i przynoszące efekty funkcje systemów zabezpieczeń i systemy kontroli dostępu to:

– Dostęp na kod PIN.
– Dostęp na karty zbliżeniowe.
– Dostęp na odcisk palca (linie papilarne).
– Możliwość rejestrowania zdarzeń.
– Możliwość raportowania przy pomocy poczty elektronicznej.
– Możliwość łatwego połączenia z innymi urządzeniami np. centrala alarmowa itd.
– Rejestrowanie otwierania i zamykania drzwi.
– Możliwość dostępu spoza sieci lokalnej (dostęp zdalny)
– Możliwość określenia dogodnych harmonogramów.
– Możliwość sterowania wybranym elementem wykonawczym.
– Możliwość podglądu wchodzących i wychodzących użytkowników.

Monitoring.

W trakcie prowadzenia własnego przedsiębiorstwa oprócz dbania o wygodę i bezpieczeństwo pracowników musimy zatroszczyć się również o zasoby firmy. W firmie posiadającej stacjonarną siedzibę, biura, magazyny itd. warto zainstalować monitoring. Podstawową korzyścią wynikającą z tej inwestycji jest ochrona przed kradzieżą. Zainstalowane kamery mogą odstraszyć potencjalnych przestępców. W razie popełnienia przestępstwa jest to świetny materiał dowodowy. Wprowadzenie monitoringu w znacznym stopniu wpływa na efekty pracy. Pracodawca dokładnie wie, co jego pracownicy robią w pracy, kiedy do niej przychodzą. Dla samych pracowników jest to motywacja do lepszych działań. Pamiętajmy jednak o tym, by uprzedzić kadrę pracowniczą o zamiarach zamontowania na terenie firmy monitoringu.

Plastikowe identyfikatory imienne.

W większych firmach lub sklepach świetnie sprawdzają się plastikowe identyfikatory imienne. W prowadzonej przez nas działalności, możliwe jest wprowadzenie nakazu noszenia przy sobie takiego identyfikatora. Jest to przedmiot ułatwiający pracę. Pamiętajmy, że w dużej korporacji nie każdy może się znać. Identyfikator określający stanowisko oraz imię i nazwisko danej osoby gwarantuje dużo dogodniejszą możliwość kontaktu pracowników. Posiadanie identyfikatora imiennego pełni ważną funkcję w sklepach. Potencjalnemu klientowi dużo łatwiej jest znaleźć konsultanta danego sklepu, kiedy posiada przy sobie identyfikator imienny.

Jak widzimy, możliwości jest wiele. Każda z nich daje firmie określone korzyści związane z bezpieczeństwem i wygodą pracy. Jeżeli zastanawiacie się, czy warto inwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia, systemy kontroli dostępu, monitoring itd. to odpowiedź brzmi TAK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *