Obróbka metali – frezowanie cnc czy tradycyjne?

Precyzyjna obróbka metalu stanowi wyzwanie dla wielu majsterkowiczów. Szczególnu problem sprawia frezowanie. Śląsk jest polskim zagłębiem przemysłowym, nie mia się zatem co dziwić, że frezowanie cnc wchodzi na ten lokalny rynek. Jednak czy jest ono na tyle lepsze od tradycyjnego frezowania, że warto dopłacić do ceny usługi? Należy to rozpatrzyć na kilku płaszczyznach takich jak:

  • powtarzalność wykonania,
  • szybkość realizacji,
  • oszczędność materiału,
  • poziom zużycia frezów.

Frezowanie cnc a powtarzalność wykonania elementów

Z punktu widzenia prywatnego odbiorcy nie ma to większego znaczenia gdyż wymogi dokładności wykonania zostaną spełnione zarówno w przypadku frezarki tradycyjnej jak i CNC. Sprawa się jednak komplikuje, jeżeli chcemy wykonać kilka lub kilkanaście identycznych elementów. W takim przypadku frezowanie cnc stanowi doskonałą alternatywę dla frezarki tradycyjnej, pozwala osiągnąć bardzo wysoką dokładność i powtarzalność obrobionych części.

Szybkość realizacji zlecenia

Podobnie jak w przypadku powtarzalności – najważniejsza jest liczba elementów jakie mają zostać wykonane. Jeśli jest to jedna lub dwie sztuki to z pewnością szybciej zostaną wykonane na frezarce tradycyjnej ze względu na to, iż nie trzeba projektować części przy użyciu specjalistycznego oprogramowania i konwertować jej do formatu, który obsługuje obrabiarka. W przypadku zamówień większych warto zastanowić się nad wyborem frezowania cnc – po napisaniu programu jedynym czasem kiedy maszyna nie pracuje jest moment, w którym frezer zakłada nowy materiał do obróbki.

Oszczędność materiału

Znając dokładnie wymiar stołu roboczego frezarki cnc, bardzo łatwo zaplanować wycięcie kilku lub kilkunastu elementów z jednego bloku materiału. Ułatwia to znacznie obróbkę i pozwala zaoszczędzić na surowcu ze względu na zminimalizowanie przerw między kolejnymi elementami. W przypadku frezowania tradycyjnego raczej preferuje się obróbkę jednego elementu z bloku materiału.

Poziom zużycia frezów podczas frezowania cnc

Zużycie powierzchni tnącej frezu zależy od wielu czynników takich jak:

  • ilość skrawanego materiału
  • prędkość obrotowa
  • tempo przemieszczania się w materiale

Używając frezarki cnc jesteśmy w stanie zdefiniować wszystkie parametry skrawania co znacznie wydłuża żywotność frezów, a tym samym pozwala na ustalenie niższej ceny dla klienta detalicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *