Praca po studiach

Co roku oferta polskich uczelni ciągle rośnie. Przyszli studenci mają duże pole manewru. Co studiować, aby mieć szanse na dobrze płatną pracę? Czy nowe kierunki wdrażane w system szkolnictwa dają zamierzone efekty? Warto poznać najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których mamy szansę na dobre zatrudnienie. Poznanie oczekiwań pracodawcy ma kluczowe znaczenia podczas ubiegania się o dobrą posadę.

Dobrze płatna praca to cel każdego studenta. Każdy student rozpoczynając naukę zastanawia się nad wyborem kierunku. To trudna decyzja. Z wyborem kierunku studiów wiąże się nasza przyszłość. W obecnej chwili rynek przepełniony jest ludźmi z wykształceniem humanistycznym. Znalezienie dla nich pracy jest trudnym wyzwaniem. Absolwenci przedmiotów ścisłych i technicznych są pożądaną grupą. Dla nich pracy na rynku nie brakuje. Czy takie fakty znają maturzyści udający się na studia? Nie koniecznie. Duża liczba osób wybiera kierunek tylko po to, by zdobyć dyplom. Skutkuje to zasileniem grona ludzi bezrobotnych. By to odmienić wystarczy przeprowadzić analizę trendów rynku. Bez problemu znajdziemy informacje na temat pożądanego wykształcenia. Właściwy wybór umożliwia rozwój kariery, dobre zarobki oraz stabilne stanowiska pracy. Zapotrzebowanie w logistyce, technice czy informatyce jest duże. Te kierunki dają możliwości młodym ludziom.

Oto zestawienie popularnych kierunków studiów, po których znajdziemy dobrze płatną pracę:

 1. Informatyka i oprogramowanie – sektor IT jest obecnie najbardziej rozwijającą się branżą. Nowe technologie dają możliwości ciągłego rozwoju. Poszukiwani są programiści, graficy komputerowi. Mogą oni liczyć na zarobki od ok. 4500 zł brutto.
 2. Motoryzacja i technologia – zaliczamy tutaj takie kierunki studiów jak mechatronika czy inżyniera. Nie są one łatwe. Młodzież wybierając je zna ich możliwości. Znalezienie pracy po nich jest łatwe. Zarobki dla początkujących pracowników wynoszą minimum 2400 zł brutto.
 3. Logistyka – gospodarka zależna jest od specjalistów z wykształceniem logistycznym. Swobodny przepływ towarów, surowców, sprawne systemy logistyczne zapewnią nam inżynierowie tego kierunku. Zarobki początkujących pracowników oscylują od 3000zł brutto.
 4. Medycyna – popyt na lekarzy w Polsce rośnie. Poszukiwani są specjaliści różnych kierunków medycznych. Studenci mogą liczyć na zatrudnienie poza granicami kraju. W Polsce mogą liczyć na zarobki rzędu 4000zł brutto na starcie.
 5. Energetyka i technologie odnawialne – absolwenci tych kierunków uczą się systemów elektronicznych stosowanych w medycynie, motoryzacji, przemyśle. Zapotrzebowanie na specjalistów tej branży ciągle rośnie. Zarobki dla początkujących wynoszą ok. 3000zł brutto.
 6. Opieka – sektor medyczny potrzebuje osób wykwalifikowanych w tej dziedzinie. Zarobki może nie są największe. Wynoszą średnio od 2000zł brutto. Studia w tym kierunku dają dużą szansą na znalezienie pracy.

Najmniejsze szanse na znalezienie pracy mają absolwenci kierunków:

 1. pedagogiki
 2. filozofii
 3. ekonomii
 4. zarządzania i marketingu
 5. administracji publicznej

Jakie wymagania mają pracodawcy zatrudniający młodych ludzi? Liczą na znajomość języków obcych, rozległe praktyki w czasie trwania nauki, umiejętności analizy danych i pracy w zespole. Ważną kwestią są też umiejętności komunikacyjne oraz pracy w stresie. W zależności od wybranego kierunku wymagania mogą być różne. Warto posiadać jak najwięcej umiejętności umożliwiających szybki rozwój. Kariera stoi otworem przed każdym absolwentem. Dobrze płatne zawody gwarantują stabilizację i rozwój. Dokonujmy dobrych wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *